Zabeh



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Zabeh

Odoslaťod ASUSKO » 01 Apr 2010 23:30 pm

Tak by ma zaujimala jedna vec :arrow:


Ako dlho sa ma vlastne Zabehavat cisto nove poskladane akvarium s rastlinkami :idea: :idea: :idea:


(nikde som tuto temu na fore nenasiel tak som si ju dovolil zalozit / ak uz tema zalozena je tak ju kludne prehodte tam kam patri / tema je urcena i pre novych clenov ktori sa prihlasia na tot forum,alebo len zacinaju s akvaristitikou )
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Reklama

Re: Zabeh

Odoslaťod milkott » 01 Apr 2010 23:50 pm

ja myslim ze je tu toho kopu... informacie sa roznia od mesiaca po pol roka.... tak mne sttacilo aj 3tyzdne a nasadou bakterii...
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: Zabeh

Odoslaťod BarbarOSA » 02 Apr 2010 00:01 am

o zabehu akva je tu toho plno preplno..
ak si vyzmykas u niekoho zp zabehnuteho akva molitan z filtra, popripade dolejes este nejaku vodu urychlis to..
ale ak vsetko cisto nove tak najlepsie minimum mesiac no..
ak skor rybky urcite nejaky pojdu do vecnych lovist...a tym zistis ze voda este nie je dostatocne pripravena ..
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Zabeh

Odoslaťod crypto231 » 02 Apr 2010 00:17 am

Toto zrejme nieje podla väcsiny nazorov ale ja som do svojho akva dal 3 corydorasy 4 den po zalozeni.Razbory za 5 dni a ziadna rybka nezdochla ani nemala znamky po niejakej chorobe.
Obrázok používateľa
crypto231
 
Príspevky: 244
Obrázky: 1
Založený: 15 Feb 2010 17:11 pm
Bydlisko: pd

Re: Zabeh

Odoslaťod ASUSKO » 02 Apr 2010 00:18 am

ja osobne mam nacitane toho dost tak uvodime aka bude prax viem,ze tu je o tom dost napisane ale vsetko je to skor rostrusene po fore ako dane v celku tak preto som zalozil danu temu / tot priklad potrebujem rychlu pomoc /
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: Zabeh

Odoslaťod BarbarOSA » 02 Apr 2010 00:20 am

Ja som tiez nevydrzal a dal som asi po 10 dnoch a uhyn bol asi v poste 3 kusy, ale verim ze s nimi nieco bolo, len v obchode som si to nevsimol..
Pozrel som na ryby a kym ich chytila asi chytila nespravne..
Lebo ostatne si ziju v pohodicke dalej..
Ale musis mat aj dobru vstupnu vodu..
Neverim, ze cisto nove akva, voda z vodovodu a par rastlin a bude to fungovat..
Ale vynimka potvrdzuje pravidlo, cize co nebolo moze byt a niekto pride s niecim novym :-D
Obrázok používateľa
BarbarOSA
 
Príspevky: 557
Obrázky: 1
Založený: 26 Feb 2010 12:57 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Zabeh

Odoslaťod Giftzahn » 02 Apr 2010 01:15 am

ASUSKO napísal:Tak by ma zaujimala jedna vec :arrow:


Ako dlho sa ma vlastne Zabehavat cisto nove poskladane akvarium s rastlinkami :idea: :idea: :idea:


(nikde som tuto temu na fore nenasiel tak som si ju dovolil zalozit / ak uz tema zalozena je tak ju kludne prehodte tam kam patri / tema je urcena i pre novych clenov ktori sa prihlasia na tot forum,alebo len zacinaju s akvaristitikou )


rychal odpoved ... 4 - 8 tyzdnov ... pripadne viac .... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zabeh

Odoslaťod Ajven » 02 Apr 2010 07:45 am

Asusko: Lenze takto nikomu nepomozes, vobec si nedefinoval vo svojej uvodnej otazke, co to ten zabeh je a na co je dobry. Ako ma toto vediet uplny zaciatocnik, pre ktoreho ako sam pises si temu zalozil ?
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zabeh

Odoslaťod Mariok » 02 Apr 2010 10:09 am

Ajven napísal:Asusko: Lenze takto nikomu nepomozes, vobec si nedefinoval vo svojej uvodnej otazke, co to ten zabeh je a na co je dobry. Ako ma toto vediet uplny zaciatocnik, pre ktoreho ako sam pises si temu zalozil ?

... presne tak! Keď dokážeš zábeh definovať, prídeš na to, že všetko dôležité je už tu a nemusíš znovuobjavovať Ameriku. :wink:
Potom prídeš aj na to, že alfa a omega úspešných začiatkov s akva je pochopenie /nie len prečítanie/ "jednoduchej" témy Dusík v akváriu http://issuu.com/salik/docs/akvarium04.
Keď to prelúskaš a pochopíš, potom prídeš na to, že akva sa dá založiť za určitých podmienok aj s rastlinami a rybami takmer hneď (dva tri dni), ale aj za 4-6 týždňov. Či možno považovať VŽDY 4-6 týždňové akva za zabehnuté, to sa však s určitosťou nikdy povedať nedá.
... Univerzálny recept môže byť na Pizzu, ale určite nie na akva... Bez trpezlivosti a študovania to jednoducho nepôjde :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Zabeh

Odoslaťod matus » 02 Apr 2010 10:49 am

Giftzahn napísal:rychal odpoved ... 4 - 8 tyzdnov ... pripadne viac .... :mrgreen:
nadviazem na giftzahna a budem parafrazovat nasich meteorologov: jasno az polojasno miestami prehanky az burky, v noci 0 az 8 cez den 12 az 22 stupnov, slaba mierna az silna zataz ... :lol:
takze tak to mas aj so zabehom akvarka: 2 tyzdne az 2 mesiace 8) :wink:
ako pisal mariok ide o predovsetkym o pochopenie danej problematiky - univerzalny postup neexistuje
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: Zabeh

Odoslaťod aughostino » 02 Dec 2010 23:07 pm

pred 3 tyzdnami som zabiehal akva, dal som do neho strk, ktory uz bol predtym v akva, len to akva v ktorom bol som zrusil a strk bol vysuseny a odlozeny v sacku. Napustil som ho cele vodou z druheho akva (plnych 30L) a dal som do neho rastliny, dost vela rastlin, asi 2/3celkoveho objemu (Limnophila, Najas indica, pistie), ktore nie su zasadene v substrate ale iba tak volne plavaju, napriek tomu sa rozrastaju, sice iba pomaly, lebo maju iba 11W improvizovane osvetlenie (cakam kym mi pridu trubice, patice a drziak osvetlenia zo zinkovne), akva neobsahuje filter, vodu som menil cca 1/4 raz do tyzdna, pred 3 dnami som tam pokusne pustil parik endleriek a zatial na nich nepozorujem ziadne priznaky otravy ani nic podobne, rezko si plavaju pomedzi rastliny akvariom.

Ide mi vlastne o to, ci by som uz do akvaria mozem dat aj ine rybky, ktore si planujem doniest teraz cez vikend alebo by to bolo este riziko? o dusiku som cital, cital som aj postreh, ze na zabeh akvaria je dobre osadit do akva cim viac rastlin

casom chcem v akva vymenit komplet dno za JBL Mandano a rastlinky zasadit, dat do akva filter a dokoncit osvetlenie (vlastne 2 osvetlenia, len cakam dlho na napajaci adapter :D)
Obrázok používateľa
aughostino
 
Príspevky: 443
Obrázky: 68
Založený: 12 Jan 2008 21:07 pm

Re: Zabeh

Odoslaťod PableS » 30 Jan 2011 18:47 pm

Tak ja som uz po tyzdni zabehnutia uplne noveho prislusenstva a aj akvarka, dal Tercovce... Do filtra som dal nejake kvapky od JBL, vraj urychli vyvin nitrifikacnych bakterii... Riskol som to a hla akva uz 5 mesiac bezi, a zatial je vsetko ok, ryby su zdrave, rastu ako z vody.. O rastlinkach nehovoriac.. Tymto vsak nechcem nejako uskodit zaciatocnikom, radsej pockajte, ja to mam iba z vlastnej skusenosti...
PableS
 
Príspevky: 176
Obrázky: 2
Založený: 19 Jan 2011 17:42 pm

Re: Zabeh

Odoslaťod Mariok » 30 Jan 2011 19:41 pm

PableS: Ešte doplň detaily - aké kvapky, aké rastliny, koľko, aká voda, ako často si menil na začiatku a teraz, a bude to veľmi užitočná informácia a potvrdenie toho, že to ide aj inak, ako čakať mesiac na prirodzený zábeh, ako je to pre zjednodušenie začiatočníkom odporúčané :wink: Bez toho im to totiž zvyčajne iba narobí zmätok v hlavách :(
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Zabeh

Odoslaťod melbymbo » 31 Jan 2011 01:14 am

ja v tom nemam uplne jasno, ale postupoval som podla navodu z jednej stranky.
nasucho som poskladal akvarium,napustil vodu a pustil filter.po tyzdni som dal rastliny,po mesiaci slimakov a ryby.nedaval som ziadne bakterie ani pripravky.rybky si zatial pekne plavaju su spokojne si myslim.neritiny lozia po celom akva.tych ryb je 3 betty a 25 schubertiek.o tyzden ci 2 pridam nejake corridorasy a ked do akvaristiky konecne dovezu otikov pojdu aj tie.
jedine co mi je luto ze z rastliniek cabomba odisla uplne(odhnila),1/3 echinodoru odhnila,sagittaria sice zije ale nevidim nove vyhony. hygrophylla a anubias sa ujali a pekne rastu. a u valisnerky zacinaju prehliadniet konce listov kde vola zostrihnuta ale zaial je pekna a cakam ako to s nou pojde dalej.
ale odbocil som od temy. myslim ze prerodzenou cestou staci mesiac a nemusite zbytocne vyhadzovat peniaze za urychlujuce prypravky.
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: Zabeh

Odoslaťod Vlado21 » 31 Jan 2011 01:25 am

melbymbo, valisnerky musis zostrihavat az ku korenu, vyssie odstrihnute listy zvycajne zacnu od (ustrihnuteho) konca po case odhnivat.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zabeh

Odoslaťod melbymbo » 31 Jan 2011 01:33 am

joj to som nevedel...pry sadeni som len korene skratil na polovicu.myslis ze by bolo na mieste zostrihnut ich aj teraz? neviem si predstavit ako budu fotosintetizovat ked ich takto ostriham.niektore su zasadene za dekoraciou a pod hygrophylou tak by potom ani nemali dost svetla. rad si necham poradit
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: Zabeh

Odoslaťod Vlado21 » 31 Jan 2011 10:13 am

teraz len postupne zostrihavaj odhnivajuce konce. Neviem ake mas velke akvarko a aky presne druh Vallisnerie, ale su druhy ktore dosahuju max. dlzku listov 40cm (obvykle 20-30 cm, ako napr. Vallisneria Tortifolia alebo Vallisneria rubra) a druhy, ktore dosiahnu aj 3 metre (Vallisneria gigantea). Preto je idealne zvolit si vhodny druh, podla velkosti akva, aby si neskor nemusel riesit to zostrihavanie...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zabeh

Odoslaťod melbymbo » 31 Jan 2011 11:51 am

mam valisneriu spiralis, akva 200L vyska vod. stlpca 50cm
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: Zabeh

Odoslaťod dedojozef » 23 Jún 2011 21:49 pm

Dúfam, že je to tá správna téma.
Týždeň po založení nového akva (96 litrov) sa mi na okrajoch listov začal objavovať hnedý povlak. Na dne a na koreni biely povlak (nejaká žabacina). Na rastlinách, sklách a rôzne v priestore zelená riasa.
Takto nejako asi prebieha zábeh u každého.
Aby som predišiel následnému čisteniu a škrabkaniu nasadil som do akva mečúne. Bolo mi ich už v tej prepravke ľúto a sú to už väčšie jedince. Dva páry mierne vyhladovaných rýb si s tým všetkým poradili. A perfektne :). Akvárko je pekne čisté, ale nesmiem často kŕmiť, lebo sa mi na to vyprdnú.
Mám ešte jedného doktora Melanoides tuberculata (slimák žijúci v substráte) a ten sa ide vždy nacucať na hladinu a potom sa o5 zahrabe do piesku. Až s tým prestane budem vedieť, že voda je OK.
Neviem či to niekomu pomôže alebo nie. Ja len, že aj tak sa to dá riešiť. Niekde som čítal že Black Molly všetko vydržia a že ich nasadzujú do nových nezabehnutých akva. Mne sa to nepotvrdilo. Ak sa vyskytla nejaká choroba, vždy si to prvá odniesli B.M. Pochybujem, že by prežila v novom.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Zabeh

Odoslaťod Janii » 05 Aug 2011 18:59 pm

Ahoj...
Ja som v utorok zariadila úplne nové 130 l akva. Nový štrk, filter, všetko. Naliala som tam prípravok AquaSafe od firmyTetra a vo štvrtok som nasadila párik mečúňov, párik gupiek a párik Black Molly. Po 24 hodinách sa rybky tvária šťastne a veselo skúmajú svoj nový domov.
Moja otázka znie: môžu mi ešte odplávať hore bruškom? Ďakujem :)
Janii
 
Príspevky: 15
Založený: 05 Aug 2011 18:46 pm

Re: Zabeh

Odoslaťod d.gemza » 05 Aug 2011 19:31 pm

Janii pravdepodobne nie. Môcť môžu ale pri dobrej starostlivosti to prežijú bez ujmy. v 130 l 6 rybiek prežije bez problémov aj bez zábehu akva. Hlavne sleduj a pri zvláštnom chovaní rýb vymeň časť vody. Hlavná vec je neprekrmovať. Takže prve dni dávaj veľmi málo potravy !!! aj keď sa ti zdá, že sú ešte hladné a chceli by viac. Vždy im daj len štipku.
d.gemza
 
Príspevky: 87
Založený: 27 Jan 2009 20:16 pm

Re: Zabeh

Odoslaťod Janii » 05 Aug 2011 19:41 pm

Ďakujem :) Hm....a kedy môžem dať ďalšie ryby? Konečný stav by mal byť 18-20 ks.
Janii
 
Príspevky: 15
Založený: 05 Aug 2011 18:46 pm

Re: Zabeh

Odoslaťod d.gemza » 05 Aug 2011 19:58 pm

postupne pridávaj podla toho ako to vyzerá s rybami v akva. ale najprv tri týždne nechaj tieto tri páriky a sleduj ako sa im bude dariť. Hlavne ako som povedal neprekrmuj. Dávaj im malinko potravy a bude sa im dariť. A o tri týždne začni pridávať postupne ďalšie. A aké tam chceš ešte pridať?
d.gemza
 
Príspevky: 87
Založený: 27 Jan 2009 20:16 pm

Re: Zabeh

Odoslaťod Janii » 05 Aug 2011 20:28 pm

Tak to si ma nepotešil :( Ja už som dnes chcela kúpiť dvoch prísavníkov, ale mali v predajni mŕtvolky, tak som to nechcela riskovať.
Páčia sa mi také "čistiace" rybky....hm....neviem ako sa volajú. Sú čierne a po oboch bokoch majú plutvy "od hlavy až po päty" vkuse :D Tvorí to taký závoj. A ďalej neviem aké druhy tam budú. Nechám si poradiť...
Janii
 
Príspevky: 15
Založený: 05 Aug 2011 18:46 pm

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.