úhyn rýb cez noc



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

úhyn rýb cez noc

Odoslaťod nováčik » 24 Júl 2012 22:23 pm

ahojte,
môj priateľ mi založil akvárium. jeho objem je 145 litrov, vonkajší filter, CO2 automatické s meraním pH, mám tam pre začiatok gupky, neonky, prísavniky, krevetky, sumčeky, tetry a rastlinky... všetko bolo super až od dnešného rána,kedy som našla uhynuté 3 rybky: 1 neonka, 1 gupka a 1 tetra meďená.. merala som KH,PH,NO2,NO3,GH....všetko je v poriadku až na GH,ktorú mám viac ako 16mg/l ... do teraz plávali všetky ryby úplne super,len zasa sa zotmelo a už vidím ako ďalšia neonka pláva po vrchu akoby sa stále nadychovala a očakávam že ráno prídem a zasa nájdem ďalšie skapaté ryby... prosím pomôžte..žiabre ma pekné červené,len sa mi zdá že sú až príliš zdúrené... dík za pomoc,bo si neviem rady
nováčik
 
Príspevky: 6
Založený: 24 Júl 2012 22:14 pm

Reklama

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod lubo54 » 25 Júl 2012 00:21 am

Podla toho čo opisuješ my to pripadá na otravu CO2.Vyskúšaj odmerať ph či dávkovač co2 ukazuje správne hodnoty.
lubo54
 
Príspevky: 49
Obrázky: 2
Založený: 10 Aug 2008 21:20 pm
Bydlisko: TRNAVA

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod spider30 » 25 Júl 2012 00:46 am

Aj ja si myslim,ze to bude CO2. Na noc to treba vypnut. Bodla by fotka. Aby sme vedeli kolko rastlin tam mas. Ci to stihaju spotrebovat...
Obrázok používateľa
spider30
 
Príspevky: 469
Obrázky: 12
Založený: 07 Feb 2012 12:21 pm
Bydlisko: okr.Spisska Nova Ves

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod Vlado21 » 25 Júl 2012 07:25 am

a kedy priatel zalozil to akvarium?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod Luker13 » 25 Júl 2012 07:29 am

tiez ma napadla tato otazka. ale cervene ziabre su naznakom skor toho CO2 nie? chce to tu fotku
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod Giftzahn » 25 Júl 2012 08:37 am

njn, su dve moznosti .... prva ktora ma hned napadla ... nezabehnute akva .... druha otrava CO2, mozno zle nakalibrovana ph sonda .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod astro » 25 Júl 2012 08:58 am

na akútnu záchranu rýb by som tam aspoň na noc pustil vzduchovací motorček
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod Luker13 » 25 Júl 2012 09:17 am

a ja by som este k tomu vymenil vacsie mnozstvo vody ... 50% a viac
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod Vlado21 » 25 Júl 2012 10:23 am

co sa tyka CO2, bolo by fajn napisat aky je jeho prisun do akva (bubliniek za min.) rano, vecer, priemerne... + nespoliehat sa len na automaticke meranie, ale zmerat pH a KH pocas dna a porovnat hodnoty s tym, co pise sonda. + nie je od veci pouzivat aj obycajny dropchecker. Toto su vzdy podstatne lacnejsie a relativne spolahlive metody ako zistit ci prisun CO2 je optimalny alebo nie...

Fotka akvarka je samozrejmost, ktora by mala byt prippojena k dotazu automaticky.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod nováčik » 25 Júl 2012 15:22 pm

ahojte,tak cez noc mi zdochla jedna neonka, cez noc som zosilnila filtráciu (nech im to okyslicuje o nieco viac), znizila pocet bubliniek CO2.pH som skontrolovala, ukazuje mi to približne rovnakú hodnotu.. kalibráciu som robila doma. cez den, ked svietim mám CO2 pustenu tak priblizne kazdé dve sekundy bublinka. akvarko bolo menene pred 3 tyzdnami a minuly tyzden bolo dokupene CO2.. este som sa nedostala na stanovenu hodnotu ph= 6,78. v akvaristike,kde som kupila CO2 mi povedali,ze mam aj cez noc nechat CO2 pustene aby som ziskala ph ktore potrebujem,ze potom sa mi to automaticky vypne,...pytala som sa ho,ze ci mi ryby nepodechnu,ked v noci spia a rastliny po tme nefunguju,tak povedal,ze nie.... tak neviem, co mam robit.. ale asi to zvysenie okyslicovania pomohlo.kedze ,,len 1 neonka skapala"..lenze aj to ma riadne stve..a ked cez noc vypnem CO2 vypnem za rovno svietenia, rano uz mam hodnotu pH nad 7,8..to nevadi ked mi to takto kolíše? ako to docielim aby sa mi dana hodnota ustalila? dakujem moc za rady...
Prílohy
P7253265.JPG
nováčik
 
Príspevky: 6
Založený: 24 Júl 2012 22:14 pm

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod nováčik » 25 Júl 2012 15:23 pm

a este som zabudla, ked som sa na to v akvaristike pytala ,ze rybycky maju zvacsene ziabre a ze ich maju cervene,tak povedal,ze je to dobre, ked su cervene...takze mi povedal blbost,hej?
nováčik
 
Príspevky: 6
Založený: 24 Júl 2012 22:14 pm

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod Vlado21 » 25 Júl 2012 15:51 pm

jasne, ze ziabre su cervene, ale nemali by byt vidiet, ani by nemali byt zvacsene. Bublina za 2 min. je minimum. Vysoke kolisanie pH samozrejme moze vadit. Hodnota nad 7,8 je uz dost vysoko na COckovane akva. Moze napovedat o vapenci obsiahnutom v substrate/skalach v akva alebo neucinnom CO2. Akva vyzera byt cerstvo zalozene, kolko dni-tyzdnov ma?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod Luker13 » 25 Júl 2012 16:08 pm

kup si spinacie hodiny zvlast len na CO2 a zapni ho cca 2 hodiny pred zasvietenim svetiel a ked sa zapne svetlo, bude hodnota aku chces, alebo priblizne taka. Samozrejme budes sa musiet s tym pohrat a nadstavit presne cas zapnutia CO2 pred zapnutim svetla ... tie dve hodiny su priklad
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod nováčik » 25 Júl 2012 17:05 pm

ok,dakujem....a ked vypnem CO2 cez spinač, zostane mi v pamati pre auto meranie pH hodnoty,,ktore som si nastavila?
Vlado21: akvarko : niektore ryby maju rok a pol a 1/4 vody a 1/3 z rastlin je stara tiez min rok a pol,..akvarko bolo len premiestnene doliata nova voda,dokupene rastlinky, rybky a postupne dokupeny vonkajsi filter a CO2.. akvarko je v novom prevedeni presne 2,5 tyzdna...CO2 dokupene pred tyzdnom
nováčik
 
Príspevky: 6
Založený: 24 Júl 2012 22:14 pm

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod Vlado21 » 25 Júl 2012 17:22 pm

pytal som sa preto, lebo na prvy pohlad akvarko vyzera sterilne nove. Podla mna problem nebude v CO2, ale jednoznacne tu ide o "syndrom" nezabehnuteho akvarka. Daj si vyhladat na akva.sk alebo google vyrazy: cyklus nitrifikacne bakterie a prides na to v com si spravila chybu... :pivo:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod M.i.s.o » 25 Júl 2012 17:41 pm

no ale toto sa da overit vypnutim CO2 na par dni
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod Luker13 » 25 Júl 2012 17:46 pm

nováčik napísal:ok,dakujem....a ked vypnem CO2 cez spinač, zostane mi v pamati pre auto meranie pH hodnoty,,ktore som si nastavila?
Vlado21: akvarko : niektore ryby maju rok a pol a 1/4 vody a 1/3 z rastlin je stara tiez min rok a pol,..akvarko bolo len premiestnene doliata nova voda,dokupene rastlinky, rybky a postupne dokupeny vonkajsi filter a CO2.. akvarko je v novom prevedeni presne 2,5 tyzdna...CO2 dokupene pred tyzdnom


pH sondu nepouzivam, tak ti neviem povedat. A ak nieje problem v CO2, tak ta zzachrani pred uhynom vymena vody. najlepsie kazdy den alebo dva vymenit cca 30% vody aby ti ryby prezili zabeh.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

úhyn rýb cez noc

Odoslaťod spid3r » 25 Júl 2012 18:06 pm

Pokial mas davkovanie co2 riadene ph sondou nevidim dovod vypinat co2 cez noc, ked ti ph klesne na pozadovanu (nastavenu) riadiaca jednotka ti co2 automaticky vypne. Ak si nedosiahol pozadovanu hodnotu ph ani po par dnoch je chyba v distribucii, bud zly difuzor alebo chaby prud v akva. Pri ph 6,7 pochybujem ze uhyn bol sposobeny otravou co2. Chyba je niekde inde
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod chnuro » 25 Júl 2012 19:17 pm

Od rana som uvazoval, co do tejto temy napisat, ako riesenie. Casto tu ludia odmietaju navrhy na riesenia, lebo su nakladne a je to velky skok k inemu pristupu k akvariu, ale tu by to mozno slo.

Ked sa nasli peniazky na CO2 set s ph controllerom, tak by som dokupil par drobností. Vo vseobecnosti by som odporucil kupu nejakych kvalitnejsich kvapkacich testov a prisla by si na to, ze tam mas pravdepodobne vela NH4/NH3, alebo NO2. Odporucane su JBL, Sera, Tetra. Preto by som si rovno s testami kupil nejake "bakterie" ako napr Sera nitrivec. Zijde sa to pri roznych nudzovych stavoch. Momentálne preto, ze si tam pomerne skoro dala ryby (v druhom tyzdni mas spicku jedovateho NO2).

@nováčik: na novacika ma prekvapuje, vhodne zvolená veľkosť nádrže, prítomnosť CO2 setu, PH controllera, externeho filtra. Za toto vsetko ti patri pochvala. V akvariu vidim vela veci, ktore by som spravil inak a dali by se ešte napraviť. Na to si vytvor tému, kde sa môžeme baviť o akváriu konkrétnejši.

Pre lepšiu identifikáciu nam presne napis:
-kedy bolo zalozene akvarium?
-kedy boli vypustené ryby?
-aky typ testov pouzivas? (znacka, druh: pasikovy, kvaplaci, digitalny, neviem aky este)
-ako casto menis teraz vodu? Kolko krat si uz vodu menila a aky objem ?

Mna osobne by zauimalo, aby som si doplnil celkovy obraz o akvariu:
-Aky externy filter mas?
-ake mas osvetlenie? Ako dlho svietiš

Rada, ktoru mozem povedat s urcitostou:
Ak si povedala predavacovi to, co si napisala sem a neporadil ti nic s CO2, prevzdusnovanim a prip. so zabehom, tak uz tam prosim ta po radu chod!!!
Ako odstrasujuci pripad si pozri tuto temu: predavaci-a-predavacky-v-akvaristickych-obchodoch-t14304.html#p234121
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2404
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod doneck » 25 Júl 2012 19:22 pm

A popri ostatnych ukonoch, ktore ti tu kolegovia radia, vyber tie musle, ktore tam vidim.
doneck
 
Príspevky: 68
Založený: 10 Nov 2010 21:07 pm

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod chnuro » 25 Júl 2012 19:33 pm

..to ano, musle tam nemaju co hladat. Tie rychlo prec - v sladkovodnom akvariu nemaju co robit. Okrem toho by som dal von taj ten umely domcek, nepaci sa mi ten difuzor, hruby strk, pozadie,... to sa da vylepsit neskor a preto som odporucal zalozit si vlastnu temu. Teraz by som sa vratil k zachrane zivocichov.

btw: to pozadie je ponorene vo vode, alebo je zvonku? Lebo to asi nie je akvaristicke, ale zda sa to ako nejaky kamenny obklad. Zial, ani mi to velmi do akva nepasuje. Radšej jednofarebnu tapetu (cierna/modrá).
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2404
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod nováčik » 25 Júl 2012 19:53 pm

podla toho co si napisal chnuro usudzujem ze chyba bola asi vtom,ze sme stahovali akvarko,dali sme tam len 20 litrov starej vody,zbytok sla nova a do toho ryby ktore tam boli uz pred tym..zaujimave je ale to,ze tie stare neuhynuli... pouzivali sme stary filter...po tyzdni sme kupili vonkajsi filter znacky tetra EX 1200, po par dnoch CO2 znacka JBL s pH control. akvarium zalozene pred 3 tyzdnami... po par dnoch briblizne po 3-5 dnoch dokupene nove rybycky, testy pouzivam roztokove od znacky sera, pH, NO2, KH..dalsie este nemam.. vodu som zatial este nemenila...skor som doliala 20l..... osvetlenie mam 2 20W ziarovky dlzky 60cm... viac watove som neobjavila v obchode a preto svietim 12 hodin v kuse.. a to od 13:00- 01:00.. ok dakujem...musle som vybrala .....pozadie ano je kamenne...to bolo uz hotove pred dvoma rokmi a rybyckam to nevadilo... na tie nitrivce sme sa pytali,len povedal,ze sak to netreba..takze na rady k predavacovi nendem... takze zajtra bezim kupit nitrivce a ak nahodou do zajtra nejake uhynu,dam to tam,ok? bo nechapem,preco vzdy v noci uhynu ,cez den je vsetko ok..
aano,moj chalan do toho zainvestoval,bo doma sa mu o to nemal kto starat ked chodi do prace do zahranicia,preto to prestahoval ku mne a zacal dokupovat kvalitnejsie veci...lenze ja a aj on sme lajkovia. preto som sa sen dostala..diky moc za pomoc..bo ma to naozaj mrzi,ze tie rybky kapu :cry:
nováčik
 
Príspevky: 6
Založený: 24 Júl 2012 22:14 pm

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod spider30 » 25 Júl 2012 20:21 pm

Clovek sa uci na svojich chybach. Len skoda tych rybiek. Ale na zaciatocnicku celkom pekne akva,az na ten domcek a musle. Videli sme aj horsie "gule" Ked dodrzis vsetko,co Ti radia dostanes sa ovela dalej. Vela stastia-nech to plava :D
Obrázok používateľa
spider30
 
Príspevky: 469
Obrázky: 12
Založený: 07 Feb 2012 12:21 pm
Bydlisko: okr.Spisska Nova Ves

Re: úhyn rýb cez noc

Odoslaťod M.i.s.o » 25 Júl 2012 20:23 pm

no to ze si vodu nemenila 2,5 tyzdna po takejto prerabke bude pravdepodobne pricina, aj ked ma metie ten uhyn ryb v noci, ale mensie mnoztvo kyslika vo vode cez noc je mozno len klinec do rakvy. Okamzita vymena min 60% vody je teraz nutna
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.