Červy v akváriu



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Červy v akváriu

Odoslaťod Prisavnicky » 11 Mar 2023 12:24 pm

Prosím o identifikáciu červov. V akváriu sa mi objavili červy, ktoré vyliezajú nad hladinu vody, mám pocit že obžierajú hnijúce plávajúce rastliny nalepené na stenách akvária. Veľkosť cca 1 až 2 cm. Sú nebezpečné pre ryby/človeka? Nakoľko často čistím filter alebo manipulujem v akváriu.
20230225_094542.jpg

20230225_094525.jpg
Prisavnicky
 
Príspevky: 1
Založený: 05 Mar 2023 16:45 pm

Reklama

Re: Červy v akváriu

Odoslaťod Andrej Jakubík » 11 Mar 2023 14:58 pm

Ahoj,
Jedná sa pravdepodobne podľa fotky o máloštetinavce z čeľade Naididae. Voláme ich familiárne Naidky. Je to blízky príbuzný nitenky – tubifex.
Samotný červ nie je nebezpečný pre ryby, krevety, slimáky, rastliny a ani pre teba samotného. Viac ako červa sa obávaj toho, prečo ho tam máš. Ide v skratke o to, že tieto červy voláme aj detrické červy a to podľa toho, že sa vyskytujú hlavne v dne, kde je prebytok detritu, ktorým sa živia. Okrem toho ako si si sám všimol, im chutí aj rastlinný odpad.
Nájdu sa aj v na oko čistých akváriách, ale iba v malom množstve, lebo tam nemajú dosť potravy. Ak zanedbáš odkaľovanie dna, tak nastane ich populačná explózia. Červy potom opustia dno a začnú behať po celom akváriu.
Niekedy ich možno uvidíš prichytenú aj na rybe. Je to bežné a ryby používajú ako taxík na prepravu. Pre rybu ale nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo.
Ich prítomnosť je bohužiaľ pre teba signalizátorom zlého prostredia. Je to varovný prst, ktorý ak budeš ignorovať, príde niečo horšie.
Riešenie je jednoduché. Postaraj sa o čisté dno a vezmi im tak potravu. Bez nej naidky zmiznú rovnako rýchlo ako sa objavili.
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm

Re: Červy v akváriu

Odoslaťod snajprik » 11 Mar 2023 21:47 pm

Samozrejme s Andrejom nesúhlasím, že sa ich treba zbaviť, lebo prinesú niečo zle :)
Ja mam krevetarko 6 rokov ktoré som nikdy neodkaloval, týchto červíkov tam mam tiež a ešte také malé biele bodky. Prv som tam ku modrým krevetkam dokúpil 4 razborky aby ich požrali, boli stále prežrete a bolo vidno červíkov, potom som zvýšil počet razboriek na 12ks a stále bolo vidieť červíkov, napokon som tam dokúpil 6 neónky modré a až potom červíkov nebolo vidno, je to parádna živa potrava pre mini rybičky, prakticky ryby som 6 rokov nekŕmil a akvarko neodkaloval, ale nesťažujú si živej kvalitnej potravy vypestovanej rovno v akváriu majú dostatok a že by boli nespokojne či zle životne prostredie? :D tak za všetko hovorí ich vek, už pred 3 rokmi mali zdochnúť na starobu a nejak sa im nechce :D
Prílohy
Krevetarko.jpg
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Červy v akváriu

Odoslaťod Andrej Jakubík » 11 Mar 2023 22:12 pm

Nikdy som netvrdil, že červy samotné prinesú niečo zlé. Tvrdím, že im vyhovujú podmienky, ktoré sú diametrálne odlišné od podmienok vhodných pre ryby. A ak sa im tam darí, tak je to zbytočné riziko pre ryby. Áno živia sa biologickým odpadom, ale na druhej strane ak by tam ten odpad nebol, neboli by ani červy. Je super ak je to všetko pekne vyvážené a akvárium si žije bez nášho zásahu, ale v akvaristike platí "klam kompozície". To znamená, že ak to funguje u snajprika, nebude to automaticky fungovať v každom akváriu na planéte.
Ak si prestaneme všímať tieto inak samozrejme nevinné červy, tak sa časom v akváriu môže objaviť niečo zaujímavejšie ako je napríklad Planaria, alebo Camallanus.
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm

Re: Červy v akváriu

Odoslaťod snajprik » 11 Mar 2023 22:52 pm

Na planaria je Noplanaria :) je to nejaký prášok s rastliny. Už som si to zavliekol do akvaria, za tri dni som sa ich zbavil, vedľajší účinok bol že rok som nemal slimákov...
Hlavným problémom akvarii je ich malý objem a prerybnenie čo tvorí 90% problémov.
Preto som veľký fanúšik rastlinných akvárií, ak v akváriu je veľa zdravých prosperujúcich rastlín, tak ani ryby nemajú problém :)
Kto chce si urobiť sebestačne biologické akvárium na to je potrebne ideálne aspoň 200L akvárium.
Toto krevetarko ma 300L a na dne je koberec 7cm, ktorý veľmi dobre čisti vodu aj prevzdušňuje dno. Voda je krištáľovo čista bez zápachu či dusičnanov. Mesačne vyhodím 5L vedro rastlín, žije mi tam cca 500 modrých krevetiek a zo 17 malých rýb.
Rastliny sú najlepší ukazateľ kvality vody, najlepší perma test :D
Nie je to sranda vytvoriť takýto sebestačný ekosystém, raz mesačne dolejem odparenej vody, trochu pristihnem rastliny a filter... ten som už dva roky nezapol, ani pred tým som ho extra nevyužíval. Len cez zimu na rozprášenie CO2 lebo mi doň svieti priamo slnko v zime a bez CO2 sa mi zelenali skla, ale už mi to nevadí, tak CO2 nepoužívam a ani filter.
Ja určite nie som zástancom sterilných akvárií, ani v jazerách či riekach nie je sterilne prostredie :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Červy v akváriu

Odoslaťod Andrej Jakubík » 13 Mar 2023 09:24 am

Minulý rok som stál pred voľbou, či použiť no planaria, alebo mechanický "lapač".
A keďže mám rád svojich slimákov (niektorí majú dokonca mená :D ), rozhodol som sa ísť mechanickou cestou.

Toto som nalapal za pol hodinku...ako návnadu som použil tablety od Tetry...tie ich smrdeli naviac a išli by za nimi aj na kraj sveta. Pred lapaním som ich nechal 2-3 dni hladovať, aby to malo efekt. Opakoval som to každý týždeň a dnes už planarie nevidím. Určite tam sú ešte nejaké, ale veľa ich už nebude.
Prílohy
planaria.jpg
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.