Perestrojka 105-ky, prosím radu ku kŕmeniu



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Perestrojka 105-ky, prosím radu ku kŕmeniu

Odoslaťod IvanaL » 27 Sep 2023 21:59 pm

IMG_4311.JPG
každý nejako začína, no ja som fakt hviezdila:(

Takto vyzeral môj prvý pokus. Presne takto vyzerá učebnicový príklad kombinácie úplnej absencie akýchkoľvek informácií a aspoň teoretických znalostí s detským "ja chcem a hneď". A to keby som odfotila tú kopu bordelu z prekrmovania a premnožené vodniaky, ktoré mi už upchávali filter, hneď by ste ma zablokovali :(
Ale konečne som sa do toho pustila. Mrenky sú presťahované do lepšieho a hlavne väšieho akva. Tetričky, ampulky a krevetky čakali dva dni v 25litrovom štamprlíku , rastlinky vo vedre. (Menšia komplikácia - musela som objednať nové akva. Z malej vlásočnice/preskliny sa vykľul celkom veľký oťuk a 90 litrov na podlahe už nie je sranda).
Prestavané akva je ešte také "holé", ale verím, že keď Staurogyne v pozadí narastie, tak to bude fajn bývanie pre 35 tetričiek ohnivých, mladých prísavníkov, krevetky, zopár miniampulárií, kotúľky-albínky a helenky (ako brzda populačnej explózie prvých dvoch spomenutých). Ešte doplním jeden košík Microsorium p. mini, časom zopár pancierničkov a otíkov. Tri mega žlté ampulky zajtra odchádzajú k novému majiteľovi.. Ancistrus je tiež prešľap, no keď dospeje, presťahujem ho ak bude treba do väčšieho akva.
Okrem slimákov som mala a stále mám klasický začiatočnícky problém. PREKRMOVANIE. (V podstate s tým asi slimáky súvisia) To musím napraviť, inak budem za 4 mesiace tam, kde som bola.. Informáciu, že "daj toľko, koľko zjedia za 5 minút" som čítala. Ale čo s tým, čo im padá všade okolo? Kŕmim tetričky značkou Discus Siner, Royal menu XS/S, to pomaly klesá ale nie dosť pomaly, aby to stíhali všetko vychytať. Chutí im to, to vidím, lebo napríklad po hikari mikropeletkách ani nešteknú a za týmto hneď vyletia. Ale koľko krmiva mám dať 35. 1,5 centimetrovým rybkám? Povedzme pol moka lyžičky? Koľko je tých "5 minút", keď im polovica popadá na dno? Vie mi niekto poradiť prosím?
Prílohy
IMG_4355.JPG
Aktuálny kryptokorynový svet:)
IMG_4326(1).JPG
dočasná ubytovňa
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Reklama

Re: Perestrojka 105-ky

Odoslaťod IvanaL » 20 Okt 2023 00:06 am

IMG_4573.jpg
IMG_4569.jpg
IMG_4567.jpg
Zdravím vospolok,poprosila by som radu k (ne)hnojeniu. Na jednom druhu kryptokoryny sa mi robia žlté bodky a iný druh má rovno dierky. Podľa zdrojov čo som našla sa jedná o nedostatok mangánu, draslíka či molybdénu? Všade píšu inak.
Vstupné info:- Akva 105l, substrát je 16kg kremičitého štrku 2,5mm + seachem flourish tabs.
- "Hardscape" je červená láva, pár malých koreňov a kilo mironekutonu.
- Filter oase bioplus 100, vzduchovanie cez 2 kamienky 24/7. Svietim cca 10 hodín denne - Led trubice v kryte, 2 x 14W.
- Voda má teplotu cca 24,5, stredne tvrdá, ph okolo 7,3.
- Hnojenie: Všetko seachem, denne Excel, Iron a Advance, 2 x týždenne Flourish a Trace, 3 x týždenne Potassium - všetko podľa návodu,len podelené na viac menších porcií
- Osádka: krevety neocaridiny a amano, cca 30 tetier ohnivých, pár párov otíkov, corydoras pygmaeus, traja mladý ancikovia a slimáky (miniampulárie, kotúľky, vodniaky a helenky) - tým sa darí,lebo stále zrejme nezvládam kŕmenie:(
- Rastlinky: zo 3 druhy kryptokorýn, ludwigia repens, hygrophila corymbosa dwarf mini, veľká hygrophila corymbosa pomaly rastie vzadu, anubiasy, microsorium, riasogule, znovu ožívajúci mach na kôre a trocha rias. Kŕmim 2 x denne royal menu miešam s/xs + bacter ae a obdeň ešte fit plus. Občas tablety klesajúce ku dnu, žihľavové granule a pod.
Do vody pridávam esha optima, šišky,listy, škoricu.
Vodu mením 1/3 týždenne. Filter mácham tiež každý týždeň vo vode čo vypustím, lebo sa výrazne spomaľuje prietok - (prekrmovanie = slimáky a záchrana kreviet, čo tam vlezú).
Vopred ďakujem za tip na iné hnojivo či spôsob iný záchrany kryptokorýn.
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: Perestrojka 105-ky, prosím radu ku kŕmeniu

Odoslaťod IvanaL » 20 Okt 2023 00:09 am

akva dnes
Prílohy
IMG_4574.jpg
IMG_4584.JPG
IMG_4585.JPG
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: Perestrojka 105-ky, prosím radu ku kŕmeniu

Odoslaťod IvanaL » 20 Okt 2023 00:12 am

krevetky
Prílohy
IMG_4594.JPG
IMG_4593.jpg
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: Perestrojka 105-ky, prosím radu ku kŕmeniu

Odoslaťod lubosmihula » 20 Okt 2023 23:34 pm

no keď dobre pozerám tak mi tie listy na Cryptocoryna wendtii pripadajú skôr ako obžraté od slimákov. No fakt neviem.
A myslím že aj moc svietiš. Skráť dobu osvetlenia na 7 hod.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Perestrojka 105-ky, prosím radu ku kŕmeniu

Odoslaťod IvanaL » 25 Okt 2023 12:00 pm

OK. Skúsim menej svietiť. Znížim hnojenie a uvidím. V tej vode s vylúhovanými listami aj tak červené rastliny nevidno:)
Len fakt neviem, čo s tými slimákmi. Nepoznáte nejakú rybku do 100 litrového akva, čo by ich pochrúmala a zároveň nepochrúmala krevety? Asi scifi, viem. Mechanické odstraňovanie rukou/pinzetou je síce fajn, no nechcem toľko stresovať, tetry aj pygmejovia sú trocha plaché rybky.
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: Perestrojka 105-ky, prosím radu ku kŕmeniu

Odoslaťod Stando24 » 27 Okt 2023 07:11 am

Tak pasca na slimáky pomôže tiež niekde ju dáš a budeš pravidelne vyberať tu je príklad https://www.invitalshop.sk/sera-snail-c ... na-slimaky
Stando24
 
Príspevky: 363
Založený: 29 Mar 2019 21:23 pm
Bydlisko: Detva

Re: Perestrojka 105-ky, prosím radu ku kŕmeniu

Odoslaťod j » 27 Okt 2023 07:30 am

Ja keď som sa chcel zbaviť (už neviem akých) slimákov, tak som nasadil "helenky" a skončilo to tak že som sa síce zbavil tých slimákov čo som nechcel, ale zase sa mi premnožili "helenky". Tak si vyber. :)
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Perestrojka 105-ky, prosím radu ku kŕmeniu

Odoslaťod IvanaL » 27 Okt 2023 09:14 am

Pasca na slimáky nemusí byť zlá, už som to pozerala, no vychytá asi až väčšie kúsky. Takže teoreticky rovnako to viem povyberať na uhorke či mrkve. Mňa štvú úplný krpci, mám ich asi 50 na skle, keď sa "dobre vyspia" aj viac. A vo filtri ani nevravím.
S helenkami ma nestraš, teraz som dokupovala ďalšie tri, už ich tam bude tak do 15. Písali,že keď sa minie potrava, keďže sú údajne úzko špecializované, tak sa prirodzene prestanú množiť. Akože slimčovia mi fakt pomáhajú s riasami, veľká vďaka, zatiaľ žiadna kalamita klopklopklop, ale niečo robím strašne zle, keďže tento problém mám v oboch akva. A áno, napíšete mi prekrmovanie. Snažím sa nájsť to optimum, viem, že toto je moje veľmi slabé miesto, pracujem na tom. No mám tam listy, šišky, rastliny. Pre slimčov je čo jesť. Aj keby som mesiac ryby nekŕmila, tak umrú hladom iba ryby. Začarovaný kruh.
Prílohy
IMG_4585.JPG
tu sú z blízka. Neviem, či sa mi zasa nenamnožili mini ampulárie špirálové, už ich nehumánne utieram kuch. utierkami, ale neubúda ich. Nechápem, ako to zvládnete bez slimákov. Ja som rastliny vymáčala aj v bactopure keď som robila reset, kvôli vodniakom a nič. Veselo si šprintujú po akvariu.
IMG_4574.jpg
..tie bodky na skle sú slimáčie jasle. A občas ráno ich býva na tom skle mnohonásobne viac:(
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: Perestrojka 105-ky, prosím radu ku kŕmeniu

Odoslaťod jarik001 » 27 Okt 2023 09:23 am

Ono...tie slimáky sú dobré identifikátory ako prekrmuješ, resp. neprekrmuješ ako píše "j" je to dobrý regulátor a je hlavne prírodný, len si treba dávať pozor na počet, (platí to pre kotuľky a iné malé slimáčiky) no a hlavne Helenky sú tak dobré na kotulky ale osobne si nemyslím že vôbec dobehnú Ampuláriu alebo Neritinu, jednoducho sú príliš pomalé alebo naopak, Ampulárie a Neritiny sú príliš veľké aby im ublížili. Maximálne ich môžu zraniť ale to je viac menej náhoda. A ešte najväčší problém vidím v tom že Helenky sú heterosexuálne, čiže nevieš zistiť ich pohlavie, no ak dáš čo i len jednu, tak nečakaj že ťa zbavia problému s kotúlkami. Jednoducho chytí jednu a má dosť na dva-tri dni....
Obrázok používateľa
jarik001
 
Príspevky: 117
Obrázky: 0
Založený: 21 Sep 2011 12:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Perestrojka 105-ky, prosím radu ku kŕmeniu

Odoslaťod IvanaL » 27 Okt 2023 09:43 am

IMG_4731.JPG
teraz mám napríklad túto bandu tam, kde som včera večer hodila tabletu ancikom. Dávam tabletu už iba každý druhý-tretí deň, ale veď niečo jesť tý úbožiaci musia. Sú traja. Aj keď neviem, či sa k nej vôbec dostanú.. Slimčovia sú prekvapivo rýchly, keď chcú:) Ale som optimista, ja tým helenkám skúsim veriť:), chce to čas, príroda vždy potrebuje viac času. A potom si poviem, že si mal pravdu "j" a budem pinzetovať zasa helenky :). Kolotoč.
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Re: Perestrojka 105-ky, prosím radu ku kŕmeniu

Odoslaťod IvanaL » 27 Okt 2023 10:02 am

Kŕmim dva krát za deň, mám tam mladučkých pygmejov a odporúčajú viac krát a menej. Dávam túto odmerku (viď foto) krmiva royal menu XS alebo S na striedačku. A teda tú tabletu prísavníkom raz za dva-tri dni a ešte občas hodím nejakú žihlavovú či minerálnu granulku pre krevetky. Každé ráno dávam jednu pribalenú odmerku bacter ae krevetám, ale to s rybami ani nehne, takže to nepočítam. To sú baktery.
Rybiek by malo byť okolo 30 tetier ohnivých, 20 pygmejov a 4 panciernici drobný, ešte mladučký - tý sú nový. No a nejaký otíkovia a traja ancikovia. Aj oni jedia z listov, čo popadá na rastlinky myslím.
Prílohy
IMG_4738.JPG
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 13 hostí.