Noiz - 54L



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Noiz - 54L

Odoslaťod noiz » 23 Okt 2023 00:21 am

Ahojte akvaristi,

po rokoch bez akvária a rôznych životných premenách som po pár nociach v novom byte rozmýšľal, čo tomu-bytu chýba? No asi všetci dobre tušíte :-)
Rozhodol som sa ísť na to pomaly a teda začnem s niečím malým, aby som opäť trošku pričuchol k akva vode (kým sa pustím do plnenia môjho dávnejšieho sna o vačšej vaničke (pre geophagy), snáď to raz príde :))

Motivácia je mať znovu v byte akva, vrátiť sa k tomuto krásnemu hobby a zároveň ho čiastočne úkázať môjmu 6r synovi. Toto je faktor, ktorému podmieňujem viacero vecí... => cieľ je fungujúce akva, ktoré by nemuselo vyzerať najhoršie, ale nejaké extra scaperské ambície nemám

Založenie: 20.10. 2023, Petržalka, spolu so 6 ročným pomocníkom, ktorý chcel všetko presunúť a presadiť aaa tak :)

Akva: bazárové Tetra 54L 60x30x30, osvetlenie je LED trubicka v kryte - nic extra to nebude :)

Filter: akva som kúpil spolu s takým mini AquaEl interným filtríkom, ale ten sa mi vôbec nepáčil, takže rozhodnutie padlo na síce tiež interný, ale snáď o trošku lepší AquaEl Turbo 500 do ktorého som dokúpil Saechem Matrix, aktuálne beží na 50%.

Dno/hardscape: použil som Tropica Substrate - veľmi zľahka, jemná vrstva na dne, zakrytá vrstvou kremičitého piesku 2-4mm (8kg). "Hardscape" je Red Moore koreň a okruhliaky+štrk zo štrkoviska (dunajské).

Rastliny: Java moss, Cryptocoryne parva, Cryptocoryne wendtii, Cryptocoryne wendtii Kompakt, Anubias nana bonsai, Microsorum trident, Bucephalandra "Mini Red", Hygrophila polysperma, Salvinia natans

Osadenstvo: plán po zábehu je párik Apistográm "kakadu", prípadne iných, podľa toho, čo sa podarí zohnať, čo k tomu, tu by som potreboval poradiť/počuť nápady
Prílohy
004.jpg
Pred napustením
005.jpeg
Dva dni po založení
noiz
 
Príspevky: 149
Založený: 13 Júl 2015 21:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Noiz - 54L

Odoslaťod noiz » 23 Okt 2023 00:29 am

A progres na fotkách...

Pri ukladaní kameňov do akva som pozmenil pravú stranu, aby tam ostalo viac miesta - dna bez skál pre rastlinky.
Čo sa ale nepodarilo, drevo v akva je natočené viac v smere hod.ručičiek a tým pádom tá vetva vpravo je asi príliš horizontálne, hold, budem si musieť zvyknúť, celé je to zlepené lepidlom :)
Prílohy
001.jpeg
Šutre
002.jpeg
Skúška nasucho
003.jpeg
Hardscape v akva
noiz
 
Príspevky: 149
Založený: 13 Júl 2015 21:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Noiz - 54L

Odoslaťod j » 23 Okt 2023 06:33 am

Velmi pekný začiatok. Vyvážený layout. Za mňa je to drevo umiestnené dobre. Minimálne na fotke ma nijako neruší. Na živo to môže pôsobiť trochu inak. Mne sa málokedy podarilo odfotiť akvárko tak, aby dokonale zodpovedalo skutočnosti.
Akurát by som dal pred filter viac vyšších rastlín na zamaskovanie.
Ohladom apistográm - neviem či im svedčí bratislavská voda. Nejaké som skúšal, ale dlho nevydržali.
Ale ak musia byť, tak vyskúšaj. Možno budeš mať viac šťastia. K nim nejaké pancierničky na dno a nejaké tetry. Len pozor na velkosť druhov a ustrážiť počet - to akvárko nie je moc velké.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Noiz - 54L

Odoslaťod noiz » 23 Okt 2023 11:24 am

Ďakujem za reakciu :)
Nie je to také hrozné s tým drevom, to je len detail, ktorý som si uvedomil, keď to už bolo na mieste. Ale jednou rukou robiť akva a druhou krotiť 6r pomocníka :lol: Plus teda ešte to drievko mohlo byť posunuté o pár centi doľava, ale to sú detaily :)

Rastlinky ešte nejaké doplním, ak by mali niečo pekné na burze teraz v sobotu... táto Hygrophila je tam najmä na zábeh, inak je to akvárko na ňu asi príliš "plytké, aj teraz rastie vyslovene pred očami.

Čo sa tých apistográm týka, z prečítaného a pozretého som mal dojem, že by to nemuselo byť pre ne také zlé, no ak sú také skúsenosti, že v BA vode im nebude dobre, tak si to premyslím, určite ich tam nasilu nebudem dávať a dám si poradiť. Myšlienka bola smerom ku zaujímavej rybke, nie len húfik tetričiek, alebo gupky (nič proti nim, mám rád aj to). A samozrejme osadenstvo nechcem preháňať v tomto v podstate miničku :)
noiz
 
Príspevky: 149
Založený: 13 Júl 2015 21:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Noiz - 54L

Odoslaťod j » 23 Okt 2023 11:50 am

noiz napísal:Čo sa tých apistográm týka, z prečítaného a pozretého som mal dojem, že by to nemuselo byť pre ne také zlé, no ak sú také skúsenosti, že v BA vode im nebude dobre, tak si to premyslím, určite ich tam nasilu nebudem dávať a dám si poradiť.

To je len moja skúsenosť, iný to môže mať inak. Možno sa ti ešte niekto ozve čo má s týmito rybkami lepšie výsledky.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Noiz - 54L

Odoslaťod noiz » 23 Okt 2023 12:36 pm

j napísal:To je len moja skúsenosť, iný to môže mať inak. Možno sa ti ešte niekto ozve čo má s týmito rybkami lepšie výsledky.


Samozrejme, budem rád za akúkoľvek reakciu na ryby / akva.

A čisto pre zaujímavosť, ktoré druhy si choval?
noiz
 
Príspevky: 149
Založený: 13 Júl 2015 21:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Noiz - 54L

Odoslaťod j » 23 Okt 2023 13:04 pm

Neviem či by som to nazval slovom "choval". Raz som na burze kúpil párik, ale čo to bol za druh si už pamätám. Možno panduro, viejita, alebo macmasteri. Niečo z toho. Je to už dávno. Predávajúci tvrdil že by mali byť odolnejšie, ale vydržali krátko. Možno im nesadla voda, možno žrádlo. Tých možností nezdaru je vela.
Každopádne sú to krásne rybky, ale už si netrúfam robiť ďalšie pokusy. Namiesto apistográm už dlhšie zháňam Mikrogeophagus altispinosus, ale v BA som ich už roky nevidel v ponuke. Raz som ich už mal a boli super.
Tu je foto: gallery/ryby-a2/mikrogeophagus-altispinosus-p44747.html
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Noiz - 54L

Odoslaťod noiz » 23 Okt 2023 13:43 pm

Sú nádherné :roll: Je veľa nádherných rybičiek, ktoré by som okamžite bral :angel:
Ako posledné dni prechadzam opäť akva fóra a youtube, tak začínam mať pocit, že skončím so stojanom s aspoň 10 akváriami :o

Apistogramma cacatuoides je to, kam som mieril ja, kedze lieteratura, aj videa/skusenosti hovoria, ze aj v tej bratislavskej vode by sa mohli citit ako ryba vo vode :) Určite budem rád, aky by sa zapojil niekto so skúsenosťami s týmito cichlidkami :)
noiz
 
Príspevky: 149
Založený: 13 Júl 2015 21:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Noiz - 54L

Odoslaťod noiz » 20 Nov 2023 01:04 am

Na ceste su dalsie dve akvarka pre krevetky :mrgreen: :angel:

Mini update tohto akvaria:
V jednej kamennej predajni v BA som nasiel osamelu Crypto affinis, co je pre mna srdcovka z detstva, moc casto ju nevidam, takze som ju musel vziat - polka kosicku sla do tohto akva a druha polovicka do mini "gule" ktoru som tiez zalozil asi 2 tyzdne dozadu ako taky mini pokus/projekt, mozno neskor dam aj foto.

Zaciatkom tyzdna prisli rybicky - nakoniec som to riskol s parikom apisto "kakadu", 12 tetier medenych a 4 otici.
Otici si riadne napchali brucha na hnedej riase a v podstate po 2-3 dnoch bolo akva vyluxovane :) Tieto tetry su asi najaktivnejsie tetry, ake som kedy mal, dobre sa na to pozera.
Apista su nadherne, doplnil som im jaskynu z kokosu, ktoru okamzite zabrali a vytvorili si v tej casti akva teritorium. Samicke koncom tyzdna narastlo brusko a v sobotu naobed sa vytreli v kokose :) Samicka si velmi aktivne strazi okolie, odhana tetry aj samca, ktory svojim sposobom "strazi" sirsie okolie. Vzhladom na to, ze je to ich prvy vyter, su to mlade rybky, nepredpokladam, ze by z toho nieco bolo, ale minimalne to potesilo a je to pre mna zaujimave sledovat :)
Prílohy
IMG20231111160028.jpg
Akva
IMG20231114171214.jpg
Samcek kakadu
IMG20231118202542.jpg
Samicka kakadu
noiz
 
Príspevky: 149
Založený: 13 Júl 2015 21:28 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 17 hostí.