Prechod na hi-tech



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Prechod na hi-tech

Odoslaťod Ladislav_aq » 23 Jan 2024 15:47 pm

Akva 230120024-a.jpg
Skaláre zblízka
Ahojte,
Akvarista som už viac ako 40 rokov. O existencii hi-tech akvárií som sa dozvedel asi pred dvoma rokmi, podobne aj o tomto fóre. Po dlhom plánovaní som prerobil moje existujúce 300l akvárium na niečo, čo by sa malo priblížiť Hi-tech. Zmeny boli nasledujúce:
Dno: 25kg hrubozrnný piesok, cca 3kg lávy, cca 5kg riečneho štrku z predchádzajúceho layoutu, 20kg Invital japanese soil
Rastliny: Anubias barteri nana petite, Anubias barteri Broad leaf, Hygrophila polysperma, Salvinia natans, Microsorium pteropus, Microsorum mini, Cryptocoryne nevellii, Echinodorus quadricostatus/ magdalensis (nedarí sa jej), Myriophyllum 'Guyana' (nedarí sas), Heteranthera zosterifollia, Ludwigia sp. „mini super red", Myriophylum matogrossense, Cryptocoryne walkerii, var. legroi, ešte jedna Hygrophila siamensis(?), ostatné odhnili, alebo zmizli
Osvetlenie: Amatérske led pásy s možnosťou regulovať zložky spektra aj výkon
Filter: JBL Cristal profi e1501
Voda: RO + vodovod ZA, 50%+50%. Po premeraní parametrov v Profiplants mám málo Fe, nemám vyvážený pomer medzi Ca a MG a tvrdosť je dKH 15
CO2: 4 bubl/s
Hnojenie: Snaha o PPS Pro, ale moc mi to nejde. Používam chnurovu kalkulačku.
Ryby: 6x Skalár, 3x Black molly, 1x Mrenka, 1x Pancierníček panda, 2x Tetra čierna
Korene: vetvy voľne rastúceho rozmarínu, korene zo záhradných ruží - s ničím nebol problém

Pozdravujem všetkých,
Laco
Prílohy
Akva 230120024-b.jpg
Ladislav_aq
 
Príspevky: 8
Založený: 16 Apr 2023 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Reklama

Re: Prechod na hi-tech

Odoslaťod snajprik » 24 Jan 2024 07:43 am

Za prvé si zisti koľko ma tvoje svetlo Lux, ja používam tuto aplikáciu https://play.google.com/store/apps/deta ... l=sk&gl=US
pozerám že akvárium máš podobne ako ja 60cm vysoké tak skús s tým svetlom zasvietiť zo 60cm na mobil.
O CO2 to chce viac informácii s čim ho rozptyľuješ či máš krycie skla...
Podľa toho relatívne presne zistíš na čom si. :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Prechod na hi-tech

Odoslaťod marekkl » 25 Jan 2024 14:03 pm

Hi-tech je za mňa z najväčšieho % o intenzite svetla, v tomto prípade homemade svetlo ktoré v tomto prípade nevyzerá že by malo nejakú extrémnu wattáž + ako spomína snajprik nebude to vysoká úroveň ani čo sa týka výkonu svietivosti určite nebude postačovať. Tým pádom by som ako prvú možnosť pre prechod na korektný Hi-Tech volil nejaké profi svetlo. V prípade ak to finančné možnosti nedovoľujú tak by som sa sústredil na nejaké dostupnejšie ale stále výkonné svetlá. Na trhu sa dá kúpiť svetlo od cca. 200€ do XXX € . Takisto metóda hnojenia PPS Pro je dosť riziková nakoľko je dôležité presne odhadnúť koľko sa toho vo vstupnej vode / v akváriu nachádza , takisto akú spotrebu pri podmienkach v akváriu majú rastliny . Toto je často x tak ťažké vyrátať že väčšinu času rastliny hladujú čo je dobré jedine pre riasy. Prehodnotil by som hnojenie na nejakú basic metódu kde niesú potrebné výpočty. Takisto sa väčšinou uvádza že pokiaľ človek nejde do úplného hi-tech tak je pre rastliny dostatočné dodržiavať odporúčané dávkovanie výrobcom hnojiva.
Obrázok používateľa
marekkl
 
Príspevky: 249
Obrázky: 16
Založený: 09 Sep 2006 08:53 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Prechod na hi-tech

Odoslaťod snajprik » 25 Jan 2024 17:42 pm

Zistenie intenzity osvetlenia (Lux) je hlavne kôli správnemu dávkovaniu živín do akvária, lebo pri silnejšej intenzite je potrebne dávkovať aj 5x viac živín do akva ako pri slabej, dokonca sa mení aj zloženie.
Základ je práve to CO2 pre močiarne rastliny, intenzita nemá až taký vplyv na zdravie rastlín skôr na rýchlosť rastu.
Čo som to testoval pred cca 8 rokmi, tak v akva podobnom ako je toto (60cm 300L) som mal CO2 a svetlo som mal smiešnych 2x 13W led žiarovka od philips. Rastlinkám sa darilo ba aj koberčeku na dne. Čo som to meral tak to bolo len 3500Lux, slabé svetlo som vtedy kompenzoval dĺžkou ktorá bola 16h denne :)
Močiarne rastliny potrebujú väčší obsah CO2 minimum je 6mg CO2, relatívne slabé svetlo ešte zvládnu. Po odpojení CO2 mi močiarne rastliny zmizli do 2 mesiacoch.
PS: Močiarne rastliny mam na mysli rastliny ktoré rastu blízko vody na suchu, ale v obdoby dažďov keď ich zatopí sú schopne prežiť aj mesiac dva pod vodou kým voda zase neustúpi a rastu ďalej a pravé vďaka CO2 a zvýšeniu 10-20x obsahu CO2 vo vode dokážeme docieliť že ta močiarna rastlina vydrží pod vodou dlhodobo a neuhynie pre nedostatok CO2.
S CO2 je babračka ale potom aké pekne farebne rastliny sa dajú pestovať v akváriu, to už vyzerá inak :pivo:

Myslím že tým akváriam sa hovorí holandske tu bez CO2 ani ranu :pivo:
https://showcase.aquatic-gardeners.org/2023/index2.html
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Prechod na hi-tech

Odoslaťod Ladislav_aq » 03 Feb 2024 17:15 pm

Ďakujem za reakcie. Apku na meranie intenzita som si nainštaloval a výsledok je 1900 lux. Takže rozumiem, že je to málo. Rád by som išiel do väčšej intenzity, ale riasy nemám zvládnuté k spokojnosti. Ide o anubiasy a Echinodorus bleherae. Držia sa na nich jemné zelené chĺpky, predpokladám, že ide o Oedogonium. Čierna štetičková riasa je tiež prítomná v malom množstve, hlavne na koreňoch.
Pri hnojení mám taký dojem, že zvyšovanie dávok hnojiva je prospešné. Nič nehynie a rias ubúda. Zrejme budem dávky ešte navyšovať. Momentálne pridávam denne cca 1,3 mg NO3/l.
Myslím si, že CO2 nemám úplne v poriadku, asi tvrdosť vody tomu zabraňuje, ale neviem, čo sa s tým dá urobiť, lebo po naliatí 100l osmotickej vody mám vodivosť 440 uS a na druhý deň je tam 540 uS.

Som vďačný za všetky poznámky.
Ladislav_aq
 
Príspevky: 8
Založený: 16 Apr 2023 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Prechod na hi-tech

Odoslaťod snajprik » 04 Feb 2024 00:50 am

Intenzita 1900LUX je nič, to ti pomaly ani fotosyntéza neprebieha, skús to dať aspoň na tých 4000Lux, CO2 je zbytočne lebo rastliny pri tak slabom svetle neabsorbujú CO2 a nepremieňajú ho na O2.
Hnojenie NO3 sa používa pri silnom svetle veľkom počte rastlín a minimum živočíchov. V tvojom prípade je dodávanie NO3 aj CO2 úplne zbytočne.
Ako prioritu porieš svetlo kým ešte nejakú tu rastlinu v akva máš.
CO2 nech si bulka ďalej s tým sa pokaziť veľa nedá.
Hnojenie veľmi jemne, kým neporiešiš svetlo, lebo teraz sa ti tam len bude hromadiť a porastie ti čierna štetina.
Našťastie v akva máš vodne rastliny čo vydržia veľa.

K vodivosti a jej zvyšovanie s 400 cez 500 za to môžu vápenaté kamene v akváriu, lebo CO2 znižuje Ph pod 7,4 a nižšie PH ako 7,5 rozpúšťa vápnik, rozpúšťanie vápnika zvyšuje vodivosť.

Nie si jediný kto sa nechal obabrať LED pasmi noname značkou, kvalitne LED svetla 120-160lm/w
Lenže noname majú kolo 20-30lm/w žerie to veľa elektriky a svetla len veľmi skromne a keby nebolo toho malo aj svetelne spektrum nestojí za veľa a často je len Ra70... kvalitne svetla majú Ra80+
Ak sa ti nechce veľa investovať do svetla a máš nejaké krycie sklo tak toto svetlo je celkom dobre https://www.123led.sk/led-stropne-svietidlo-35w/ malo by ti to na dne davať 4500Lux
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Prechod na hi-tech

Odoslaťod snajprik » 04 Feb 2024 09:38 am

Nemusíš si s toho robiť ťažkú hlavu cca 15 rokov do zadu som mal veľmi podobne akvárium s veľmi podobnými problémami :)
Svetlo som mal žiarivka 11W keď som zasvietil bolo vidno do neho vtedy som si tiež myslel že je to dosť :angel: dno som mal mramorovú drť (čistý vápnik :D ) aj rastlinky ale nebolo to nič extra, splašil som CO2 bombu a stlačil pH, pod 7,2 mi nešlo ani za pána aj keď som bublal 5 bublinky/s
Rastlinky rástli, lebo mi do akvária denne svietilo priamo slnko 2 hodiny tak že to dali aj s 11W žiarivkou to svetlo bolo fakt len na to aby večer bolo vidieť do nádrže :D
Moje zistenia viedli k tomu, že da sa bublať aj do vápenatého dna, lenže iba 0,5-1 bublinka/s to zaisti dodatočne množstvo CO2 vo vode ale na druhej strane neznižuje tak PH a tým pádom nerozpúšťa vápnik a nezvyšuje vodivosť. Pri 0,5-1 bublinke/s som mal PH 7,8 pri takom PH nedochádza k rozpúšťaniu vápnika tak že vodivosť som mal kolo 200 aj po mesiaci, ale obsah CO2 vo vode sa držal na veľmi pekných 10-15mgCO2 a keď som použil svetlo s 3500Lux to už aj koberčekom na dne sa darilo :pivo:

Tak že moja rada, porieš svetlo ideál kolo 4000Lux, CO2 obmedzí na 0,5-1 bublinku/s čo zaisti dostatok CO2 cca 10mgCO2,ale nebude ti znižovať PH a rozpúšťať vápnik a tým zvyšovať vodivosť. K hnojeniu uvidíš na rastlinkách čo im bude chýbať, ale komerčne s bežným dávkovaním bude v pohode.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Prechod na hi-tech

Odoslaťod Ladislav_aq » 04 Feb 2024 15:19 pm

Ďakujéééém, Vyskúšam :)
Ladislav_aq
 
Príspevky: 8
Založený: 16 Apr 2023 12:15 pm
Bydlisko: Žilina


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 20 hostí.