Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod marekkl » 19 Feb 2024 20:45 pm

Snajprik za mňa je logické že akvarista ktorý sa rozhodne chovat discusa si prečíta aspoň jeden článok o ich chove kde su všetky veci ktoré píšeš uvedené a takisto pri normálnej starostlivosti o akvarium bežne dosiahnutelne , komentár " na vode až tak nezáleží " nenaráža na extrémy typu ," pH 10 , NO3 100 mg/l a vodivosť 1000 ppm " bežnú vodovodnú vodu primeranej kvality tie ryby musia bez väčších problémov zniesť, moj komentár smeruje nato že nieje potrebná dokonala osmoticka voda , a takisto ako tvrdíš žijú milióny rokov v amazonii a tiež tam nezeru hovädzie srdcia takže ich trakt nieje prisposobeny ani na to :lol: :lol: . Nevidím dôvod ich teda kŕmiť mäsom len s cieľom väčších rozmerov ryby.
Obrázok používateľa
marekkl
 
Príspevky: 249
Obrázky: 16
Založený: 09 Sep 2006 08:53 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Reklama

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod hongi » 19 Feb 2024 22:17 pm

Snajprik už zašiel inde. Mňa primárne zaujímalo či ak by som vzal 20 ks mladých, rozdelil do dvoch rovnakých nádrží po 10, rovnako kŕmil atď. len voda by bola v jednom tvrdá a zásaditá, v druhom namiešaná z RO na požadované parametre. Darilo by sa viditeľne lepšie skupine s ideálnou vodou? Dorástli by väčšie? Nezaujímajú má dohady, vyčítané informácie ale skúsenosti chovateľov. :pivo:
hongi
 
Príspevky: 928
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod snajprik » 20 Feb 2024 13:24 pm

S tym NO3 som to dobre nevysvetlil.
Disky majú radi čistú vodu to znamená NO3 do 30. A norma v našich kohútikoch je 40 či až 60 NO3.
To znamená že si musíš pomerať vstupnú vodu na NO3.
Proste keď s kohútika ti potečie NO3 20 a viac nemáš šancu.
Preto mi zdochlo 11 discusov, lebo prv som bral vodu zo studničky kde vodivosť bola 200 a NO3 0 , nebol problém. Ale na chate mam vodu čo ma vodivosť len 110proste ideal a dusičnany mala 15, lenže potom sa prívod zaniesol pri burke a začala voda tiesť aj povrchová do studne a dusičnany vyskočili na 40, čo som nevedel a dopadlo to ako dopadlo.
RO voda ma tu výhodu že nemá dusičnany a keď raz týždenne vymeníš polovicu vody tak dusičnany zredukuješ o polovicu. Tak že s RO vodou hravo udržíš dusičnany na nízkej úrovni, lenže ak ti náhodou s kohútika tečú dusičnany o hodnote kolo 30, proste ...
Mal by si pomerať vstupnú vodu, alebo na vodárňach zistiť čo ti púšťajú.
Keď máš vodivosť kolo 200 čo je stredne tvrda voda tak sa to da, ale keď máš 500+ tak to určite nie treba riediť.
Ale ako vravím dusičnany sú problém, proste musíš ich udržať pod 30 jedno akým spôsobom, inak sa ti disky s akva vytratia.
Sú šťastlivci ktorým s kohútika tečie voda 6,7 vodivosť 120 s NO3 0 a na kohútikovej vode dokonca odchovávajú malé disky, ale nie každý ma také šťastie, pre nás ostatných je tu RO :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.